WirelessUp! Projesi : Avrupa elektroteknik sektöründe yenilik için MEÖ ( Mesleki Eğitim becerilerini) geliştirmek

 

Proje Numarası: 2017-1-HR01-KA202-035434

Proje Başlangıç Tarihi: 30.10.2017

Proje Bitiş Tarihi: 30.10.2019

 

Partner Kuruluşlar:

 • Afyon Kocatepe Universitesi, Bolvadin Meslek Yüksekokulu
 • Electrotehnicka Skola Zagreb (Hırvatistan)
 • Obrtnicko Uciliste- Ustanova Za Obrazovanje Odraslih (Hırvatistan)
 • Solski Center Krsko- Sevnica (Slovenya)
 • Stadt Nürnberg- Amt für Berufliche Schulen (Almanya)
 • Smichovska Stredni Prumyslova Skola (Çekya)

 

WirelessUP! Projesinin Tanıtımı

WirelessUP! Projesi, dijital ekonomideki ve Endüstri 4.0’daki değişimin farkındadır. Bu nedenle, Elektroteknik sektöründe Mesleki Eğitim Müfredatındaki temel yeterliliklerin Sanayi 4.0 ve Dijital Ekonominin ihtiyaçlarına göre daha da güçlendirilmesine katkıda bulunacak yeni bir meslek modülü geliştirmeyi amaçlamaktadır. Modülün yanı sıra, yeni becerilerin kazanılmasını kolaylaştırmak için MEÖ öğrencileri için yeni bir araç takımı (toolkit) geliştirilecektir. Mesleki eğitim ve öğretim öğrencilerinin ve aynı modülü öğrenen farklı ülkelerden gelen öğrencilerin becerilerini değerlendirmek ve karşılaştırmak için yerel ve uluslararası yarışmalar şeklinde beceri kıyaslama modeli geliştirilecektir. ÖEÖ öğrencilerinin katılımıyla MEÖ uzman işgücü piyasasında doğrudan uygulanabilir uygulamaya dayalı önemli yetenekler edinimi hedef alınacaktır.

The WirelessUP! Aşağıdaki alanlara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır:

 1. Mesleki Eğitim organizasyonlarında performansı öngörmede kullanılan geleneksel yeterlilikler ile dijital ekonominin beraberinde getirdiği yeni zorluklar arasındaki boşluğu kapatarak akıllı büyüme. Proje, akıllı ve sürdürülebilir evler ve endüstri için mevcut MEÖ müfredatındaki duyusal teknolojiler arasında kablosuz iletişimin uygulanmasına odaklanacaktır.
 2. Dijital ekonomiyi, yüksek verimlilik ve daha yüksek kalifiye çalışanlarla, bilgiye dayalı, sürdürülebilir bir işletmeye dönüştürmek için, enerji verimliliği çözümlerine yönelik yetkinliklere odaklanarak ve geliştirerek sürdürülebilir büyüme. Proje dijital yeterlilikleri yükseltme ve dijital kültürü yaymayı hedeflemektedir.
 3. MEÖ eğitimi ile “daha yetenekli, yeni iş organizasyonu modelleriyle teknolojik değişime katkıda bulunabilen ve uyum sağlayabilen bir işgücü” sağlayarak kapsayıcı büyüme (Yeni Beceriler ve İşler için program).

Proje, hedef gruplarına göre belirli ihtiyaçları belirlemiştir:

 1. MEÖ öğrencileri – Yeni Kablosuz-UP! Sensörler arasında kablosuz teknolojilere yönelik eğitim modülü, profesyonel büyümeyi, iş fırsatlarını ve şirket rekabetçiliğini çifte etkiyle desteklemek için uygulanacaktır: yeni işler üretmek ve mevcut işleri değiştirmek.
 2. MEÖ öğretmenleri/eğitmenleri – Fakat, yeni beceri fırsatları, yalnızca yeni işe alınanlar arasında değil, mevcut personel arasında da yeni vasıflı MEÖ sağlayıcısı talebi anlamına gelmektedir.
 3. KOBİ’ler ve Sanayi – İşverenler ve eğitim sağlayıcıların, mevcut müfredat ve eğitim yollarını yeniden yapılandırmak ve modernize etmek için yapılacak değişiklikleri kabul etmeleri gerekmekte. Buna eğiticilerin tekrardan eğitilmesi de dahildir.

WirelessUP! Proje Modülleri

 

14 Aralık 2019, Cumartesi 994 kez görüntülendi